Számos érv szól amellett, hogy a dolgozatírás módját (is) megreformáljuk. Például úgy, hogy digitális módszert választunk, ami amellett, hogy környezettudatos megoldás, még a dolgozatírás okozta stressz élét is elveheti a gyerekekben. Az írásbeli számonkérés egyik digitális módja lehet például a GoogleForms, ami számos előnnyel rendelkezik.
Ez a platform már régóta ismert és használatos a szakdolgozatukat író egyetemisták körében, de több olyan funkcióval is rendelkezik, ami alkalmassá teszi arra, hogy oktatási célokra használjuk.
Az alkalmazás lényege röviden: a Google Forms felületén teszteket hozhatunk létre, és bennük a feleletválasztóstól kezdve a kifejtős választ igénylőig többféle kérdést is feltehetünk. A teszt készítőjeként megadhatjuk a megoldókulcsot is, így az alkalmazás maga javítja a válaszokat, ezzel a papír mellett időt is spórolva számunkra. (Természetesen van lehetőség a már eleve javított válaszok felülvizsgálatára és pontozására is.)
Ahogyan én alkalmaztam: az ókori Mezopotámia és Egyiptom témakörén végigérve röpdolgozatot szoktam íratni. Idén sem volt ez másként, csak a módszert reformáltam meg. A blogra töltöttem fel a dolgozat elérhetőségét, és ütemezett bejegyzésként tettem közzé (azaz közvetlenül a dolgozat megírása előtt vált csak láthatóvá a felületen). Az órára pedig bevittem magammal a tanulói tableteket is (na jó, a húsz tablet egyszerre elég nehéz, szóval taulói segítséget vettem igénybe a behordáshoz 😃).
Szükséges előkészületek: Az első és legfontosabb dolog, hogy rendelkezzünk gmail-es e-mail címmel. Ha ez megvan, nyissuk meg a Google Űrlapok felületét és hozzunk létre egy új űrlapot, aminek a beállításainál ki tudjuk választani, hogy az elkészített űrlap ne kérdőív, hanem feladatlap legyen, és megadhatunk további paramétereket is. Az általános beállításoknál például azt, hogy kérünk-e email-címet a kitöltéshez, csak egyszer töltheti-e ki egy válaszadó a feladatlapot, szerkesztheti-e a beadás után, illetve láthatja-e mások válaszait a kitöltés után.
A presentation fül alatt beállíthatjuk, hogy a lehetséges válaszokat összekeverje-e a program, adjon-e meg linket egy újabb kitöltéshez, és adhatunk meg üzenetet is a kitöltés végére.
A quizzes fül alatt várnak ránk a legizgalmasabb beállítási lehetőségek. Először is itt állítható be, hogy kérdőív helyett quizt készítsünk, hogy a pontszámot ne publikálja azonnal, hanem csak a mi jóváhagyásunk után, és többek közt azt is, hogy a válaszadók láthassák az egyes kérdésekért járó pontszámot.
Szükséges eszközök: ha dolgozatíráshoz használjuk az alkalmazást, minden gyereknél kell lennie egy-egy eszköznek, például tabletnek, tanulói laptopnak, vagy akár a saját okostelefonjának. Ezen kívül nincs szükség egyébre.
Ha biztosra akarunk menni, és felkészülni arra az esetre, ha nem lenne elérhető az internet, vagy az okos eszközök, akkor esetleg érdemes lehet a dolgozat nyomtatott változatával is készülni.
Tapasztalatok: A gyerekek sokkal rövidebb idő alatt (5 perc) végeztek ezzel a digitális dolgozattal, mint ahogy egy papír alapúval szoktak. A Google Forms letölthető excel táblázatot is kínál az eredményekkel, amit látva azt kell mondjam, az igénybevett idő rövidsége ellenére nem sikerült rosszabbul, mint vártam volna.
Ugyanakkor nyilván egy hosszabb időt igénylő dolgozathoz nem ez a legjobb alkalmazás, hiszen bőven jutna idejük internetes keresést indítani, ha több idő állna rendelkezésre, de rövid számonkéréshez ideális.
Szerencsére a tabletek gyorsak, az internet magabiztos volt, a blognak köszönhetően pedig gyorsan elérték a gyerekek a feladatlapot.